Automatyczna kopia zapasowa.

Na polskim rynku mamy już dostęp do narzędzi, poprzez które w bezpieczny i szybki sposób wykonuje się zapasowe kopie danych. Program Auto-Backup może być przykładem jak krok po kroku wyjaśnić działanie automatycznego backup online. Podstawową wersję takiego programu można ściągnąć ze strony auto-backup.pl za darmo. Do podstawowych czynności, które mają na celu obronę danych przed różnymi niezaplanowanymi wydarzeniami typu: usterka dysku twardego, kradzież sprzętu, usunięcie lub zniszczenie plików jest stworzenie kopii zapasowych.
Pomimo wiedzy o zagrożeniach niewiele osób podejmuje środki zapobiegawcze, ponieważ wymaga to czasu, nośnika o określonej pojemności i przede wszystkim regularności. Zdarza się, że między wykonaniem kolejnych kopii zapasowych dochodzi do nieprzewidzianego wypadku, w wyniku którego tracimy część ważnych dokumentów.
Wynalazcy Auto-Backup stwierdzili, że do tworzenia kopii zapasowych nie potrzebny jest człowiek. Raz ustalona strefa na dysku komputera, jest na zawsze chroniona przed możliwą utratą danych. Usługa automatycznego tworzenia kopii zapasowych daje możliwość zdalnego utrwalania i przechowywanie danych na innym serwerze.
Picasa dobrej jakości program zabezpieczający filmy i zdjęcia w usłudze Google+.
Picasa to kolejny program zabezpieczający nasze prywatne zawartości ale tym razem chodzi o zdjęcia i filmy. Program posiada możliwości automatycznego kopiowania zdjęć poprzez usługę Google+. Google jakiś czas temu zaproponowało automatyczną kopię zapasową filmów i zdjęć robionych przy wykorzystywaniu urządzeń mobilnych. Funkcja ta daje możliwość przesyłania różnych danych za pomocą sieci Wi-Fi lub komórkowej. W ramach usługi Zdjęcia Google+ użytkownik uzyskuje odpowiednie komunikaty. Podobną opcję posiada aplikacja Picasa.
Pozwala ona na katalogowanie obrazów, wyznaczenie lokalizacji wykonania zdjęć, oznaczanie twarzy oraz poprawianie ich poprzez rozbudowane opcje. Zaliczyć tutaj można m.in. polepszenie jasności, kontrastu, regulację cieni oraz dokładanie pewnych efektów (HDR). Użytkownicy po instalacji nowej wersji mogą w sposób automatyczny wysyłać kopię zdjęć i filmików do usługi Google+. Wiadome jest, że kopie te nie są dostępne publiczne, ale może to zmienić każdy użytkownik według własnego uznania. Istnieje również możliwość automatycznego poprawiania zdjęć. Kopia wszystkich wcześniej synchronizowanych plików jest wykonywana przypuszczalnie. Należy więc zweryfikować ustawienia. Wcześniejsze postępowania Google sugerowały, że w krótce program może zostać porzucony. Taki krok może oznaczać, że aplikacja zaniknie a kopia będzie wytwarzana przez cos innego np. przez przeglądarkę Chrome. Jest to przeglądarka, gdzie można korzystać ze wszystkich usług (np. edytor webowy).