Odzyskiwanie Danych z dysków po uderzeniach.

Upadek laptopa czy samego dysku przeważnie kończy się uszkodzeniem tegoż nośnika. Dysk HDD najbardziej wrażliwy jest podczas pracy, jednak przy wyłączonym zasilaniu też potrafi ulec awarii podczas silnego wstrząsu. To nierzadki powód braku dostępu do danych jaką obserwujemy w Centrum odzyskiwania danych. Ilość zleceń na odzysk Danych z dysków po upadku wzrasta po wakacjach, długich weekendach czy świętach. Wtedy w urlopowym nastroju tracimy kontrolę i instynkt samozachowawczy. Rozsądek i uwaga umyka w ferworze rodzinnych i towarzyskich spotkań. Wystarczy potrącić stół podczas pokazów fotek z wakacji czy szarpnięcie za kabel i komputer lub dysk ląduje na podłodze. W podróży jeżeli nie zadbamy o odpowiednie opakowanie lub odpowiednie miejsce, również możemy narazić się na nieprzyjemność popsucia dysku.

dysk po upadku

dysk po upadku

Wiele osób używających dyski HDD nie zdaje sobie sprawy jak precyzyjny i delikatny jest to mechanizm. Są przeświadczeni, że ten zamknięty w obudowie mechanizm jest niezniszczalny i bezproblemowy. Po upadku takiego dysku otrzepują go z kurzu i sprawdzają czy działa. Wtedy przeważnie już powstają w dysku pierwsze szkody. Nawet jak dysk się w danym momencie uruchamia nie oznacza to, że za tydzień lub miesiąc nadal będzie działał. Jeśli dysk po upadku zadziała to  należy być przygotowanym na jak najszybsze skopiowanie z niego Danych. Nigdy nie wiadomo jak długo taki mechatroniczny system po upadku będzie pracował.

Jeżeli dysk nie działa, to niektórzy użytkownicy popełniają kolejny błąd, który powtarza się nagminnie. Przeczytali coś w Internecie i próbują własnymi siłami naprawy lub skanowania uszkodzonego dysku.  Tu prym wiedzie darmowe oprogramowanie polecone przez kogoś na jakimś forum. To niestety często jest ostateczny koniec takiego dysku HDD. Niektórzy bardziej zdesperowani próbują nawet rozkręcać obudowę by na własne oczy zobaczyć uszkodzenia. Nic w ten sposób nie zobaczycie. Do tego trzeba specjalistycznego sprzętu. A wielokrotne skanowanie tylko pogarsza stan i tak już uszkodzonych mechanizmów , które niszczą powierzchnię magnetyczną. Pamiętajcie. Każde uruchomienie dysku po upadku pogarsza jego stan i zmniejsza możliwości odzyskania Danych. Uszkodzona powierzchnia magnetyczna talerzy jest już nie do odtworzenia, a co za tym idzie również dane bezpowrotnie utracone. Koniec końcem i tak dysk skończy w profesjonalnym laboratorium , ale koszty mogą być sporo większe.

Co robić jak dysk został uderzony lub upadł?

Co się stało już się nie odstanie i najlepiej byłoby taki dysk lub laptop zawieźć do specjalistycznej firmy. Jeśli dysk działa, to koszty są zabezpieczenia danych u nas symboliczne . Jeśli coś będzie źle, to inżynierowie są w stanie od razu zareagować i postawić właściwą diagnozę oraz wycenę. Z praktyki wiemy, ze pierwsze włączenie dysku po upadku, może być jego ostatnim, dlatego od razu wykonujemy kopię takiego dysku.

Jeżeli dysk został uderzony podczas jego pracy, to należy go bezwzględnie jak najszybciej odłączyć od zasilania, nie czekając na zamknięcie systemu. Każdy obrót talerzy lub przesunięcie uszkodzonej głowicy może doprowadzić do zadrapań warstwy magnetycznej . Takie usterki są nie do naprawienia w domowych warunkach.

Równie częstym przypadkiem występującym w dyskach po upadku jest zablokowanie silnika, przyklejenie głowic, zerwanie głowic, czy nawet pęknięcie talerza magnetycznego.

Odzysk Danych z dysku po upadku.

Z naszych doświadczeń płynie wniosek, że znakomita większość dysków, które zostały uszkodzone na skutek uderzenia daje się odzyskać. W 95% udaje się odzyskać wszystkie dane. Procent ten maleje w zależności od tego czy użytkownicy podejmą próby napraw na własną rękę. Po działaniach „złotych rączek”, możliwość odzysku Danych znacznie maleje, a koszty drastycznie rosną.

Wrażliwe na usterki mechaniczne są przede wszystkim dyski typu „Super slim”, ze względu na swoją konstrukcję. Poza tym łatwo ulegają uszkodzeniu dyski 2,5” – Seagate, WD, Toshiba, odrobinę mniej podatne na czynniki zewnętrzne są Samsung i Hitachi HGST. W dyskach zewnętrznych USB najczęściej trafiają do nas nośniki Western-Digital i Seagate, mniej Toshiba, Samsung, Lacie, Transcend, A-Data tu jednak ilości raczej są związane ze skalą sprzedaży i popularności poszczególnych produktów, a nie z ich awaryjnością.

Mam nadzieje, że w tym artykule przekonaliśmy was do korzystania z fachowych firm zajmujących się zawodowym odzyskiem Danych i nie podejmowania prób na własną rękę .

Więcej informacji oraz pomoc znajdziesz na https://www.alldatarecovery.pl/laptop-dysk-po-upadku-odzyskanie-danych/